פורמט שיא

כמה פעמים אפשר לפספס את אותה הופעה? מסתבר שהרבה. אבל רק בגלל שזה בלוג פרטי אני אייגע עכשיו בסיפורים חסרי פואנטה? לא. אני אייגע בסיפורים חסרי פואנטה בתחתית הפוסט במקום.

_________________________

"פרמטה" [myspace] נקראים על שם סימון מוסיקלי המורה על הארכה בלתי מוגבלת של התו המנוגן (ראו בויקיפדיה), וכפי ששמם מעיד, חברי הלהקה אכן מגיעים מרקע קלאסי, אך בניגוד לשמם, הם לא מורחים שום תו יתר על המידה. מאוד חששתי שאני אמצא את עצמי בהופעה של להקת פרוג אנאלית של פרחי אקדמיה, מהסוג שהחל לצוץ בסוף תקופת הפרוג הקצרה (או שמא הייתה זו בועת הפרוג?) של שנות ה-2000. להקות שלגמרי פיספסו את החלק של הרוק בביטוי "רוק מתקדם", ונשארו עם מוסיקה מעצבנת ומשעממת במסווה של תיחכום. אבל לשמחתי, זה לא היה המקרה.

"פרמטה" הרבה פחות יומרניים והרבה יותר נעימים ונגישים מאותן להקות. אם כבר, הם הזכירו לי את עבודותיו המופלאות של יוני רכטר בכתיבה לתיאטרון. הפסנתר שעופר פנחס מנצל עד תום בוירטואוזיות הוא הכלי הדומיננטי בלהקה, מהצד הפחות ג'אזי ויותר ארצישראלי של ההשפעות הרכטריות. הוא מלווה בהרכב יציב ומהוקצע של תופים, גיטרות (עליהן ניגן חברי ארז ג'יימס כהן [myspace], הלא הוא הכפיל הישראלי של פרנק זאפה), חליל, בס שהתחלף לרגע בצ'לו, ושני כנרים. לא ההרכב השגרתי ביותר בשביל להקה ישראלית, ועל אחת כמה וכמה להקה המופיעה בסבליים.

\התרשמתי מהעיבודים הנקיים והיפים, ששידרו רעננות וקלילות, ובשום שלב לא גנבו את הפוקוס מניצן כץ, הזמרת המצוינת של ההרכב שעוזבת אותו לתקופה לא ברורה. מי שכן גנב את הפוקוס, ובאופן החיובי ביותר האפשרי, הוא הכנר תומר עינת, שגם שר לא מעט ובכשרון רב, וגם הופיע בחינניות שהלוואי והייתה דובקת בחבריו ללהקה ובבני האדם באשר הם באופן כללי. החיוכים שלו, האופן בו הוא זז על הבמה, וגם סגנון הנגינה המשוחרר והנעים שלו ממש עשו את ההופעה.

מי שאולי יהיה פחות מרוצה מנגינתו הם הסוסים ברחבי העולם, שיאלצו לתרום מזנבותיהם כדי לשקם את שערות הקשת שלו, אותן הוא הקפיד לפקוע בזו אחר זו. אין מה לומר, יחסית לכנר, מדובר בכוכב רוק.

החסרונות הקלים של הלהקה נעוצים בנימוס המוגזם של חלק מהנגנים, ובייחוד ביחידת הקצב שהייתה מעט אנמית. בעיה נוספת היא שעופר פנחס מזכיר את יוני רכטר לא רק בכשרונו המובהק, אלא גם בקולו הבעייתי. בדומה לרכטר, כזמר ליווי הוא בסדר גמור, אך כשהוא תופס את החזית, זה עובד פחות טוב.

_________________________

ולהלן סיפור חסר פואנטה: לפני כמה שבועות המלצתי כאן על הופעה של "פרמטה" בקולטורה ז"ל, אך ביום ההופעה הייתה לי חזרה שהתארכה, שבעקבותיה לא יכולתי להגיע להופעה. ואילו אתמול בערב, בעודי מתכונן ללכת ולראות את עדר וסנדרסון מצדיעים ל"דודה", הפלאפון שלי נזכר של"פרמטה" יש הופעה נוספת, ממש עוד 15 דקות.

עם כל חיבתי לדודות, אמרתי ששנית פרמטה לא תיפול, ואצתי למועדון הסבליים. אלא ששם בכניסה משהו נראה לי מוזר. שאלתי את הבחורה בכניסה של מי ההופעה היום, והיא ענתה: "עופר פנחס". לא שמעתי את השם הזה מעולם (אם כי זכרתי שיש זמר כזה – כנראה שהתבלבלתי עם נועם פנחסוב [myspace] ), ועשיתי אחורה פנה.

לעזאזל, שוב פספסתי את ההופעה.

רק כשכבר הגעתי הביתה ובדקתי באינטרנט, גיליתי שעופר פנחס הוא לא אחר מאשר הקלידן וכותב החומרים של "פרמטה". בהרגשה קלה של דז'ה וו אמרתי שוב ששנית (או שלישית?) פרמטה לא תיפול, ואצתי (שוב) למועדון הסבליים. וההמשך ידוע.

תגיות: , , ,

...ובאותו עניין:

 • קול-טורה ביז'י יומו - בעוד 10 ימים יחזיר מועדון "קולטורה" את מפתחותיו לבורא ויסגור את שעריו. או ליתר דיוק - הוא יפתח אותם ...
 • המלצות לשבוע הקרוב 22.5.08 - (השקה של פינה קבועה בבלוג? יתכן בהחלט) שבוע שמרכז הרבה הופעות מעניינות מתחיל היום. תעיפו מבט ברשימת ...
 • דורון: הייטק בנטורל - 4 בבוקר, אני יושב עם חברתי דפנה בלבונטין 13 על כוס מרטיני ווויסקי סאוור (נחשו מי שתה מה. סביר להניח ...
 • האח הגדול באמת שומע הכל - (סוג של סיפור לחג שלא קשור לחג בשום צורה) דיאלוג בין שני מוזיקאים שבמקרה הייתי עד לו השבוע: א': ...ו...
 • לולא הייתי (מכיר את) רוטשילד - ב-TimeOut של השבוע פורסם ראיון עם איתמר רוטשילד :מס:, לרגל הוצאת אלבום הבכורה שלו. בין השאר הוא נשאל...יש תגובה אחת, וזה יותר טוב מכלום:

 • 1
  ליאת says:

  מיינסטרים זו לא מילה גסה, ואינדי זה לא תו תקן לאיכות (פףףףףףףףףףףףףף, איזה זבל שרץ שמה) . הגיע הזמן להבחין בזה, די, התבגרנו, אנחנו לא חובקי סודות אינדיים חבויי מייספייס.

  הכל גלוי וברור. אינדי זה לא מה שחשבנו.

גם לך יש מה להגיד? יופי.