דב חנין בחוג צימר

כשאנשים הולכים לצימר, הדבר האחרון שהם מצפים לפגוש בו זה דב. וזה נכון בין אם מדברים על צימר מפנק ליד הכינרת או על "הצימר", חלל ההופעות האלטרנטיבי ליד הזונות של רחוב צ'לנוב. אבל השמועה עשתה לה כנפיים, ואף התבררה כאמת לאמיתה – דב חנין הגיע לצימר להופעה של "ערופי שפתיים" ואלי לס, מבית הלייבל "פית/קית".

(מי זה דב חנין? למה זה קשור למוזיקה? מה אני רוצה מהחיים שלכם? כל התשובות פה)

לא, הוא לא לקח גולדסטאר מהמקרר ונענע את ראשו לפי הקצב. אבל הוא כן טרח להגיע למעוז האלטרנטיבי ביותר בעיר, להופעה של שתי להקות שוליים קטנות, כדי לדבר עם הקהל שלהן, וזה לא דבר של מה בכך. זה לא יהיה מופרך להניח שזו הפעם הראשונה בה מועמד לראשות העירייה, ועוד חבר כנסת מכהן, מגיע לאירוע כזה.

בהתחלה הוא עומד מעט נבוך ליד שרון מלכי, תושבת השכונה וחברתו לרשימת "עיר לכולנו". אני מנצל את ההזדמנות, ניגש אליו ומציג את עצמי. לפני שהוא יתחיל בחוג בית ("חוג צימר", הוא קורא לזה בחיוך), אני מציג בפניו כמה שאלות בנוגע לסצינת המוזיקה וחיי הלילה. אני מספר לו על הסגירה המתקרבת של הריף ראף בגלל הקנסות ועל בעיות הרישוי של הברזילי, ושואל אותו מה היחס שלו לתרבות הבילוי וחיי הלילה בעיר. "יש כרגע בעיה בעיר, העירייה הנוכחית מתייחסת אל חיי הלילה כאל וירוס שפוגע במערכת ושצריך לתקוף", הוא אומר, "ולדעתי זה אבסורד, היחס צריך להיות בדיוק להיפך: חיי הלילה הם חלק מהותי מהזהות של העיר הזאת, זה משהו שהעיריה צריכה לעודד ולתמוך בו".

"הבעיה מתחילה כשמתעוררת מתיחות בין מקומות בילוי לבין תושבים שסובלים מהרעש שלהם", אני אומר, ושואל אותו אם יש לו רעיונות כיצד לפתור את הקונפליקט הזה. חנין מודה שהוא לא מעורה בפרטים ושהוא צריך ללמוד את הנושא, אך מוסיף ש"הכל עניין של גישה", ומאחר וקיום תרבות אורבנית כחלק ממרקם החיים בעיר זה נושא שחשוב לו, הוא מאמין שהוא ימצא את הנוסחאות שיוכלו לעבוד הן לטובת הבליינים והקהילה היוצרת בעיר והן לרווחת התושבים. זו תשובה מעט אמורפית, אבל אני משתכנע שהוא מתכוון לכל מילה ומציע לעזור לו להשלים פערים, בנוגע לבעיות ולפתרונן (ומי שמעוניין לפתור בעיות ולא רק לחלוב מהן כסף לטובת קופת העירייה, ימצא פתרונות. הם קיימים. כבר העליתי כמה מהם בבלוג אחר). אנחנו מסכמים שפגישתנו הבאה תתקיים לאחר שיתרווח במשרדו החדש בעיריית תל אביב.

אלי לס ולהקתו מסיימים לנגן, וחנין ניגש לכניסה לצימר. על המדרכה מולו מתגודדים כ-60 צעירים, בינהם איתן רדושינסקי ("Midnight Peacocks"), יוני כדן (מנהל הלייבל "פית/קית" וחבר ב"ערופי שפתיים" ו"מורה חיילת"), אבינועם שטרנהיים ("לבנון"), חיים רחמני ("קטב מרירי", "התזמורת הטרופית של איליאן פנסנסוי"), יונתן יידוב ("Pits", "Endof", "ממלושן" והבסיסט של אלי לס), דורון פלורנטין ("הדוגמניות") ועוד מוזיקאים, אנשי קולנוע וטלוויזיה, שוכני ברים תל אביביים, חובבי מוזיקת שוליים ותינוקת חמודה אחת.

ב-40 הדקות הקרובות, כל מה שנשמע ברחוב הוא קולו של חנין ושקשוקי בקבוקי הבירה של שאר הנוכחים. הוא מדבר על מצב הדיור, על התחבורה הציבורית, על מדיניות כלכלית ועל דמותה של העיר. יותר מכל דבר אחר, הוא מדבר על תושבי העיר, לרבות הצעירים והאמנים, "שהם אלו שהופכים את העיר הזו למה שהיא" ומזכיר ש"התפקיד הזה נקרא 'ראש העיריה', לא 'ראש העיר'". הוא עונה באריכות ובכנות לשאלות הקהל, אבל זה עדיין בלוג מוזיקה, אז תסלחו לי אם אקפוץ לחלק הרלוונטי לענייננו.

כשהוא נשאל על ענייני תרבות ואמנות, הוא מדבר על מחויבותו לתמוך בעשייה תרבותית בעיר ואומר ש"תרבות עירונית זה לא רק הקאמרי והאופרה, אלא גם הדברים שקורים כאן, במקום הזה", הוא מצביע על הצימר. ואז הוא מפתיע עם רעיון מעניין – השמשת מקלטים: "אתם יודעים כמה מבנים, מקלטים ומועדונים יש לעיריה?", הוא שואל, "זה מקלט סגור, גרים שם עכברים. רק תיתן אותם לאמנים! למה שאנשים יצטרכו לשלם כסף על הדברים האלה? אנחנו רוצים לעודד אותם". בתור חבר להקה אני יכול להעיד שבחודש רגיל אנחנו מוציאים על חזרות סכום שנע באיזור ה-700 ש"ח. בחודשים אינטנסיביים יותר הסכום הזה יכול לתפוח גם ל-1000 ש"ח ויותר, והעניין מסתבך עוד יותר כשמנגנים ביותר מלהקה אחת (רק תסתכלו על הרזומה של יונתן יידוב למעלה. אני תמיד מתפלא שיש לו בכלל כסף למסטיק). מאחר ומוזיקת שוליים היא לרוב לא ריווחית, סבסוד עירוני של החזרות יכול לחולל פלאים בתחום הזה. הנה דוגמה לחשיבה מקורית ולגישה הרעננה של חנין, ששמה את התושבים ואת האופי האמנותי והתוסס של העיר במקום הראשון.

"לשיר הבא קוראים 'ראש העיר'", אומר אלעד זאב, ו"ערופי שפתיים" מתחילים לנגן. עם השיר הזה ברקע דב חנין נפרד לשלום, ואני רק מקווה שאחרי הבחירות ב-11.11 המילים 'ראש העיר' ימשיכו ללוות את חנין באשר ילך.

(אגב, האם העיסוק שלי בבחירות ובדב חנין הוא סתם פסיכוזה שלי, או שזה מעניין גם אתכם? טקבקו)

תגיות: , , , , , , , , , , , , , ,

...ובאותו עניין:

 • ימין ושמאל, רק רוק אנד רול - מרחבים. אדמה. שמיים. 3 עצים. מאות אוהלים. הרבה יותר מידי שוטרים. 2 במות. לפחות 2500 צעירים. יותר מ-4...
 • הדוגמניות מקליטות – חלק א' - בשבוע שעבר להקת "הדוגמניות" :מס: שבה אני מנגן בס נכנסה סוף סוף לאולפן. שנים של חזרות התנקזו ליומיים ...
 • בין השורות 24.8.08 - וואו, חוצמזה היה מדהים. פוסט מלא יותר בהמשך. גם ארטישוק היה מצויין, אבל מאחר ו"הדוגמניות" השתתפו באי...
 • בין השורות 16.7.08 - זוכרים שפעם היה פה משהו שקראו לו "סטקטו"? אז זהו, שאף פעם לא באמת אהבתי את השם הזה. בואו ננסה שם חדש...
 • סוף העולם דרומה - די, כמה אפשר לכתוב על תל אביב? אתמול החלטתי לצאת קצת מהעיר, לנשום אוויר אחר, לשנות אווירה. לא עוד לה...יש כבר 10 תגובות, יא אללה:

 • 1

  מעניין, בטח שמעניין. אבל אני לא ממש אובייקטיבי 🙂
  אחלה בלוג, דרך אגב. עוד לא יצא לי להגיב, אבל מאז שניימן עזב, אתה מקור המידע העיקרי שלי למוזיקה בעיר.
  כבוד.

 • 2
  ינון says:

  ברור שמעניין! שאלת השאלות כמובן היא אם זה יותר מהייפ של איזו נישה מצומצמת, או במילים אחרות – האם הרוב הדומם שומע…

 • 3
  שעמום says:

  הוא קונה אתכם בזול.
  ברור שחיי הלילה הם חלק מהעיר, וגם חולדאי מבין את זה טוב מאוד.
  הקטע של חולדאי זה לא לחסל את השוליים ולעשות כסף על חשבונם, זה אמנם פופולרי לומר זאת, אבל זה לשקר לעצמך. כגם לחולדאי יש פתרון והוא להוציא את מקומות הבילוי מריכוזי האוכלוסיה לאזור הנמל והדרום.
  מי מבטיח לך שלדב חנין יהיה פתרון טוב יותר??
  אני בעצמי סולד מחולדאי, אבל יש לי תחושה שאתם נשבים לפנטזיות לא מציאותיות בעליל.
  יש אילוצים ובמסגרתם פועלים. אני לא מאמין שחנין מעוניין יותר מחולדאי בפריחתה של ת"א כעיר תרבות. בסופו של דבר, גם אם הוא יגיע לכס השלטון, אני מאמין שהתוצאות בשטח יהיו דומות. ההתנהלות אולי מעט אחרת, אבל התוצאות דומות..

 • 4

  […] לזר כתב פוסט על הביקור של דב חנין בצימר, חלל ההופעות האלטרנטיבי בצ'לנוב. שווה לקרוא, בעיקר […]

 • 5

  תשובות מאוד אמורפיות ואפילו סתמיות. מצד אחד, יש משהו מגניב בזה שהוא בא למקום כזה, קשה לי לדמיין פוליטיקאים אחרים עושים מהלך דומה. מצד שני, זה נשמע כאילו שהוא מפזר הבטחות כלליות על ימין ועל שמאל כמו שכולם עושים, שזה פשוט עוד מועמד כמו השאר ולא איזה סופר-גיבור כמו שהקמפיין (המוצלח) שלו מנסה לצייר. אני בטוח שגם לחולדאי ולכל מועמד יש "תשובות" לבעיית מקומות הבילוי.

  אני גם לא יכול שלא לתהות אם ההגעה שלו להופעה היא לא סך הכל גימיק שיווקי פשוט – תמצא נישה/קהל יעד, תשקר קצת ותנסח את התכנים שלך ככה שיתאימו לאזניהם, אנשים יבלעו את הגלולה וישקרו לעצמם שזה באמת נכון ואף יתלהבו להפיץ את הוירוס השיווקי הלאה (ראה ערך ספרי השיווק של סת' גודין). לא נראה לי שדב בא באופן שוטף למקומות כאלה או שהוא היה מגיע אלמלא היה מתמודד לראשות העיריה. הוא לא איזה נשיא רוקנרול כמו ביל קלינטון למיטב ידיעתי.

  כל הבחירות האלה מאוד מבלבלות אותי כמו כל הבחירות. אנשים שנלחמים על כיסאות, רשימות לא ברורות (מי לעזאזל עומד למשל מאחורי רוב העיר? מאיפה צץ אורן שחור ומה הוא עשה?), עשרות טון של הבטחות באוויר שספק אם יקוימו, אזרחים שנאלצים לבחור באפשרות הכי פחות גרועה, וגרוע מזה, אזרחים ללא מושג שבוחרים סתם לפי שמועות, מצב רוח, וטרנדים מאשר הכרות מספיק טובה של המועמדים. יחי הדמוקרטיה. גאנג'ה טו דה צ'יירמן.

 • 6
  דימה says:

  לא מעניין… אני בכלל לא תל-אביבי

 • 7
  לזרבוי says:

  עידו – התגובה שלך תמוהה בעיני. המבט הציני הזה על אחרון האידאליסטים בארץ (גם נסיעות לכנסת באוטובוס זה גימיק שמיועד לציבור הבוחרים בעיניך?) הוא מיותר ומרושע ללא הצדקה.
  אני לא רוצה פוליטיקאי רוקנרול. אני רוצה פוליטיקאי שאכפת לו ממי שעושה וצורך רוקנרול, או ממי שגר ביפו או ממי שלא רוצה מגדלים בשכונה שלו או ממי שרוצה להגיע משכונת התקווה לרמת החי"ל באוטובוס במהירות. ואת כל זה דב חנין עושה, בניגוד לחולדאי שפשוט מסתגר במגדל השן שלו, ולא משנה אם מדובר בתקופת בחירות או בשלהי הקדנציה שלו. התושבים פשוט לא מעניינים אותו.

  נכון, גם לחולדאי יש "תשובות" לבעיית מקומות הבילוי. וקודמך, אדון שעמום, ניסח אותן יפה – הפתרון שלו הוא להוציא את מקומות הבילוי מהעיר. זה פתרון מנותק מהמציאות, מסוכן תרבותית (במתחמי הבילוי יש פשע, ואין שם מקום לאמנות אלטרנטיבית) ובעייתי כלכלית (שתית פעם בירה בנמל? שתית פעם בירה במרכז העיר? אני בטוח ששמת לב להבדל של 10-15 ש"ח במחירים. וזה בלי לדבר על הוצאות דלק או תחבורה). והפתרון הזה לא מגיע משום מקום – הוא נעשה מתוך תפיסת עולם מסויימת.

  ובדומה, גם לחנין יש תפיסת עולם. מהשיחה שלי עם חנין התרשמתי שהוא באמת ובתמים מאמין שחשוב שמקומות הבילוי יישארו בתוך העיר, כחלק מהמרקם האורבני הטבעי. הוא רואה את זה כאינטרס של העירייה ושל תושבי העיר, וזה נובע מתפיסת העולם שלו ולא ממצע הבחירות שהוא שינן רגע לפני. הנסיון התמוה שלך להציג אותו כאחרון הפוליטיקאים שרק מנסה להתחנף לציבור פשוט לא מתיישב עם הרקורד של האיש (רמז: חנפנים לא יושבים בספסלים האחוריים של הכנסת מטעם חד"ש).

  מה יקרה ביום שאחרי הבחירות – את זה אני לא יודע. בשיחה שלי עימו הוא עצמו התייחס לכך, ואמר שעכשיו כשיש גל ממשי של תמיכה בו, ברמה שאמני ישראל מתגייסים ליצירת קמפיין למענו וכשהתקשורת הארצית מתייחסת אליו כאל יריב שקול לחולדאי, בעיר לכולנו באמת נערכים יותר למציאת דרכים ליישם את כל ההבטחות, ועובדים קשה כדי שבבוא היום הם יוכלו לעמוד במילתם. ובכל מקרה, אנחנו לא תמימים, ואין כזה דבר שהבטחות בחירות מיושמות אחד לאחד. אבל אני מעודד מכך שיש מועמד שקשוב לצרכי, שמוכן לכל הפחות לנסות למצוא פתרונות שמתחשבים באופי הייחודי של העיר. וכפי שלינקקתי בפוסט, הפתרונות קיימים, ואני בטוח שבבוא היום (אם יבוא), חנין יבחן אותם.
  איפה זה ואיפה חולדאי.

  משעמם – בנוסף לדברים שכתבתי לעידו, אני חייב להתייחס למשהו טפשי להפליא שכתבת: "אני לא מאמין שחנין מעוניין יותר מחולדאי בפריחתה של ת"א כעיר תרבות" – השאלה היא מה היא תרבות? התרבות של חולדאי היא תרבות אליטיסטית לעשירים. התרבות שלי היא תרבות מועדונים עם הופעות גראז' ב-30 ש"ח. ואת התרבות הזאת חולדאי מנסה להרוג באופן עקבי. חנין לעומתו אמר, כמצוטט בפוסט, שבשבילו התרבות האלטרנטיבית היא חשובה לא פחות למרקם העירוני ולאופי המיוחד של העיר מאשר התרבות של חולדאי וחבריו. מה לא ברור לך פה?
  בכלל, אתה באמת קראת את הפוסט, או שסתם הגבת אוטומטית? כי לעובדה שיש פתרונות אחרים מאלו של חולדאי פשוט לא התייחסת.

 • 8
  עידן says:

  tzimer?
  נשארים נאמנים למקור, אנא, הגידו Zimmer!

 • 9
  בחור מזוקן says:

  אני חייב להסכים עם עידן.

 • 10
  לזרבוי says:

  טוב, זה ממש טיפשי להתייחס דווקא לזה כשהפוסט עוסק גם, למקרה שזה התפספס, בדברים חשובים. ובכל זאת:
  לידיעתכם, מתוך אינסטינקט אכן כתבתי zimmer בהתחלה. אבל הכלל שניסחתי לעצמי בשמות לדפים הוא לשמור על כתיב פונטי, גם כשמדובר במילה לועזית. המקום היחידי שבו יש יוצאי דופן הוא בשמות (ולראייה השמירה על האיות הנכון של שמו של דב חנין, או האיותים של eatliz בשמות פוסטים שעוסקים בהם). "צימר" היא מילה שכבר מזמן התאזרחה בעברית, והכתיב הפונטי שלה באנגלית הוא "tzimer", ולא כמו המקור.
  עכשיו אפשר בבקשה לחזור ולדבר על דברים מעניינים?

גם לך יש מה להגיד? יופי.