כן דובים (לראשות העיר)

ל"לא דובים" [myspace] יש היום (רביעי) הופעה חגיגית בלבונטין, אבל למרות הכותרת, הפוסט הזה דווקא לא קשור אליהם.

ביום ראשון הייתי בהופעה של "מכולת" [myspace] בריף ראף. היה מקסים ומי שלא הגיע הפסיד, אבל את זה כתבתי כבר בפעם הקודמת. הסיבה שאני כותב הפעם היא אחרת: מי שאחראי על ההופעות במקום, הלא הוא יוני כדן מהלייבל פית/קית, בישר לי שההופעות בריף ראף בסכנת הכחדה. הסיבה – זה נעשה פחות ופחות כלכלי לקיים הופעות במקום לאור הקנסות שעיריית תל אביב מקפידה לרשום מידי ערב. ואכן, לא עברה שעה, ובחצות ודקה, אחרי שהלהקה כבר סיימה לנגן, התייצבו פקחי העירייה בכניסה כדי לתת את הקנס היומי. האם מישהו מהשכנים באמת מתקשר מידי ערב, או שמא העירייה פשוט זיהתה מקור נוח למזומנים – את זה אני לא יודע. מה שאני כן יודע זה שהמצב הזה מוכרח ויכול להיפסק.

למי שפיספס, מדובר בתופעה שרק הולכת ומחמירה. בין אם אתם חובבי הופעות או סתם נהנים לצאת לבלות בלילה, זה צריך להדאיג אתכם. בטוח נתקלתם בתוצאות העצובות של התופעה הזו. מהזווית האישית שלי אני אציין שמעצבן אותי כשבלבונטין ממהרים לגרש אותי אחרי הופעות כדי למנוע התקהלות בחוץ שתסכן את הבעלים בקנסות, שביאס אותי שנאלצתי לבטל הופעה בפטיפון אחרי שגיליתי שהיא לא יכולה לגלוש מעבר לחצות, שחסרות לי ההופעות בערב שהיו פעם בקוזה נוסטרה, אותו פאב שמרוב פאניקת קנסות ביקש ממני פעם לא להתקרב אליו עם גיטרה, אפילו אם אני סתם יושב איתה ברחוב, מחשש שהקנס יתגלגל עליו. ואני גם מתגעגע לג'ה פן ז"ל שנסגר לפני שנים עקב בעיות רישוי, שליוו גם את מועדון הקולטורה עד יומו האחרון, ומלוות כיום גם את הברזילי. וזה מבלי להזכיר סתם פאבים שחטפו מהעירייה עד שנאלצו לסגור (יפתח "הפטאט" מחדש לאלתר!), או את קנסות החנייה שמבריחים ממרכז העיר לא מעט צעירים.

בקיצור: נראה שיש כאן מדיניות ברורה של העירייה לפגוע במקומות בילוי שלא מתיישרים לפי האג'נדה שלה. והאג'נדה הזו היא שמועדונים ופאבים צריכים להתרכז במקומות מוגדרים ומפוקחים, שהבילוי בהם מיועד לבעלי אמצעים בלבד, ושהתרבות והאמנות שמתקיימות בהם צריכות להיות מהוגנות, שלא יפריעו לאף אחד חס וחלילה. לפי האג'נדה הזו, פאבים שכונתיים זה רע (אני לא רואה את הריף ראף עובר לנמל ת"א), מועדונים זה סכנה (למרות שלא זכורות לי דקירות ותאונות ליד הברזילי) ומוזיקת שוליים זה רעש (אפילו שהפטיפון נמצא בכלל בשכונה שאינה מיועדת למגורים). בהנחה ולא מדובר כאן בציניות גרידא, או בגרידיות צינית, מדובר כאן בתופעה לא פחות חמורה: עיריית תל אביב מנותקת מהצעירים והאמנים שהופכים את העיר הזו למה שהיא.

התלבטתי רבות לפני כתיבת הפוסט הזה. הבלוג הזה הוא לא בלוג פוליטי, אלא בלוג מוזיקה. אבל מוזיקה היא תרבות, ותרבות היא פוליטיקה. ב-11.11.08 יתקיימו הבחירות לראשות העירייה, ולכל מי שעתיד סצינת המוזיקה יקר בעיניו יש שתי משימות:

 1. להעיף את רון חולדאי
 2. לבחור בדב חנין ו"עיר לכולנו"

למה חולדאי חייב לעוף כבר הסברתי (לא שחסרות סיבות נוספות).
למה להצביע לדב חנין? בגלל זה:

ובגלל זה:

יש תקווה

(מתוך האתר הלא רשמי הרשמי של מצביעי דב חנין, אפשר להדפיס ולתלות)

לא ראיתי מעולם את חנין מגיע להופעה, אני אהיה מופתע אם הוא שמע על הפטיפון, וקשה לי לדמיין אותו מחזיק כוס בירה ביד. אבל בניגוד לחולדאי ולמועמדים האחרים, אין לי ספק שגם אם הוא לא שומע מוזיקה, הוא ישמח להקשיב למי שכן.

בבחירות הקודמות הצביעו פחות מ-30% מבעלי זכות הבחירה, כשרק 15% הצביעו לחולדאי, לא יותר. זה מספר שאפשר להתגבר עליו בקלות, אם רק יהיה לכם חשוב לצאת ולשנות את איך שהעיר הזאת נראית, ונשמעת.

אז מה עושים?

דבר ראשון, אם טרם עשיתם את זה, נרשמים כתושבי תל אביב לפני ה-1 אוקטובר.
דבר שני, מתגייסים לקמפיין. קונים חולצות ב-20 ש"ח, תולים מודעות איפה שמותר, ומדברים עם כל מי שאתם פוגשים.
דבר שלישי, מודיעים לכל החברים. קחו דקה ותשלחו מייל, תעבירו לינק, תכתבו משהו אישי בעצמכם.
דבר רביעי, לא שוכחים להצביע ביום הבחירות. ב-11.11 מצביעים "עיר לכולנו" בראשות דב חנין ומחזירים את העיר לתושבים.

תגיות: , , , , , , , , , , , , , ,

...ובאותו עניין:

 • מוזיקאים למען דב - הבחירות לרשויות המקומיות פה עוד 10 ימים בדיוק (ב-11.11.08), וזה אולי הפוסט הלפני אחרון על מערכת הבחי...
 • דב חנין בחוג צימר - כשאנשים הולכים לצימר, הדבר האחרון שהם מצפים לפגוש בו זה דב. וזה נכון בין אם מדברים על צימר מפנק ליד...
 • בין השורות 9.10.08 - יום כיפור עבר, אבל לרון חולדאי כבר יש על מה להתנצל בשנה הבאה: פאב הריף ראף שאירח הופעות חיות מידי יו...
 • ערב דב - ראיתי הרבה הופעות בחצי השנה בה הבלוג הזה קיים, אבל ההופעה של דב חנין ולהקת "עיר לכולנו" הייתה מהמרגש...
 • תצביעו - למה דב? כי אכפת לו....יש כבר 14 תגובות, יא אללה:

 • 1
  י says:

  מה? הפטאט נסגר בגלל קנסות?
  זין…

 • 2

  […] אחרונות עבודות חפירה על דב חנין – Dex על התקווהכן דובים (לראשות העיר) | אטמי אוזניים – בלוג מוזיקת אינדי… על מודעות חמות מחפשות אנשי שטחכן דובים (לראשות […]

 • 3

  אני לא גר בתל אביב, אז קצת קשה לי להירשם בתור תושב תל אביב. כלומר, אני יכול, אבל אני די בטוח שזה יחשב לזיוף בחירות.

  יש פיתרון אחר, אם כי חלקי, לבעיית ההופעות לפחות: לקבוע הופעות לשעות נורמליות יותר, ולקיים אותן בזמן שבו הן נקבעו או לפחות באיחור סביר. אין שום סיבה שהופעה תתחיל ב23:30 בלילה, במיוחד כשמדובר באמצע השבוע ויש עבודה ביום למחרת.

  כשהייתי בלונדון, הלכתי לראות שני ערבי הופעות במועדון שנקרא The Garage, שהזכיר בטבעו את הפטיפון (רק עם מערכת סאונד יותר טובה מזו של הבארבי). ראינו בערך ארבע להקות בערב, ועדיין, האירוע נגמר לפני חצות, מספיק זמן בשבילנו לתפוס את הרכבת התחתית האחרונה בחזרה למלון.

  בכלל, הבריטים יודעים לחיות. הם מתחילים לעבוד מאוחר, מסיימים מוקדם, ובדרך כלל הולכים לישון בערך בתשע בערב . זה כבר לא כל כך קשור לנושא, אבל זה באמת כל פעם מפליא אותי מחדש למה בילוי בליל שישי בישראל צריך להתחיל ב1:30 בלילה. צריך פשוט לשפר את תרבות הבילוי, איכשהו.

 • 4
  לרמן says:

  בלונדון קר. בתל-אביב חם מאוד. להתחיל לבלות בתל-אביב בשש בערב בקיץ זאת לא אופציה – פשוט חם מדי. זו אחת הסיבות לכך שפה מתחילים מאוחר ושם מתחילים מוקדם ויש גם הקשרים תרבותיים הקשורים לים-תיכוניות שלנו מול הקרירות הבריטית (ובחורף חשוך שם כבר ב-3 אחר הצהריים!).

  בברצלונה מתחילים לבלות ב-3 בלילה, והיא הרבה יותר דומה לנו מבחינת מזג-האוויר והאופי. כל מקום והתרבות שלו. איך תקבע מה יותר טוב? אולי לונדון צריכה לשפר את תרבות הבילוי שלה ולאפשר בילויים גם אחרי חצות?

 • 5
  עברתי לטחינה says:

  כן, הפטאט נסגר בגלל שערב ערב עברו שם פקחים וקנסו אותו מספיק טוב בשביל לצאת כל לילה בהפסד.
  הוא כנראה היה ברשימת החיסול של העירייה.

  שיר,
  אני גם בעד להתחיל ולסיים הופעות יותר מוקדם
  אבל זה כבר נושא אחר.
  כאן מדובר במשהו הרבה יותר גדול:

  עיריית תל אביב שמה לעצמה מטרה לחסל את איזורי הבילוי של איזור נחלת בנימין:
  זה מתחיל בלתת דוחות לכל מי שמחנה במדרחוב (שהיה המקום היחידי בוא אפשר לחנות בחינם באיזור הזה בלילה)על מנת להרחיק לקוחות פוטנציאליים, וממשיך בהתעללות ישירה בפאבים עצמם(הייתה תקופה שהמנזר לא הוציאו כסאות החוצמה, והרי כל תל אביבי מתחיל יודע שאם לא יושבים בחוץ במנזר אז הלך כל הוייב,וישנן עוד דוגמאות רבות).

  אם אתה רוצה לבלות
  מבחינת העיריה יש לך אופציה אחת:
  קח את האוטו לנמל,תחנה בחניון של העיריה ותלך לאומן17 או לאיזו מסעדה יקרה.

  אנשים תעשו הכל כדי להעיף את חולדאי!הוא נגדנו!

 • 6

  סגירת הפטאט השאירה אותי עם לב קרוע ותיאבון בלתי מסופק לצ'יפס עם הרטבים המעולים האלה. אההה… (אנחה נוסטלגית)

  מקווה שדב חנין לא רק מבטיח דברים עם קמפיינים יפים אלא גם יקיים.

 • 7
  יובל says:

  שיר, כפי שאמרת אתה לא גר בתל אביב ואולי בגלל זה חסרים לך קצת נתונים.

  מרבית האוכלוסייה התל אביבית, ובטח האוכלוסייה שהולכת להופעות רוק בחורים מעושנים שנמצאים בחורים מסריחים, מורכבת מצעירים על טווח הגילאים שבין 20 ל-35.
  האנשים האלה לא מנהלים שגרת חיים של 9 עד חמש, הם עובדים במשמרות, הם לומדים והם עובדים שעות ארוכות ממבוגרים ומיושבים מהם. בעצם האיחור המזדחל של ההופעות בתל אביב הוא תהליך אורגני שנוצר בגלל שאנשים פשוט לא הצליחו להגיע בזמן להופעות בתשע ובעשר. אפילו אני בהופעה היחידה שלי אי פעם חיכיתי עד שהשמונה אנשים שחשבתי יבואו יבואו ורק אז התחלתי את ההופעה, וזה בערך התהליך שעובר או עבר על הרבה הרכבים.

  בקיצור- השעות המאוחרות מתאימות לאנשים ולחיים בתל אביב, לא לכולם זה נוח.

 • 8

  "בלונדון קר. בתל-אביב חם מאוד. להתחיל לבלות בתל-אביב בשש בערב בקיץ זאת לא אופציה – פשוט חם מדי"

  אבל מי אמר בשש? בשמונה בערב כבר אין שמש בדרך כלל. לעזאזל, אפילו בעשר – כל עוד מתחילים באמת בעשר ולא ברבע לשתיים עשרה.

  יובל: אני מניח שזה נכון לגבי בילויים בפאבים. אני לא בטוח שזה נכון לגבי הופעות. אנשים באים מבחוץ בשביל לראות הופעות בתל אביב (כי אי אפשר להופיע בשום מקום אחר, כי כל ההופעות בתל אביב, כי אף אחד לא בא להופעות מחוץ לתל אביב, כי אף אחד לא מופיע מחוץ לתל אביב, וכן הלאה). אני לא משוכנע שמגיעים יותר אנשים שגרים בתל אביב להופעות מאשר אנשים שגרים מחוצה, במיוחד אם מדובר בהופעות שלא בחינם, כי האנשים המדוברים הם בדרך כלל תפרנים (כי ככה זה כשאתה משלם 5,000 שקל בשביל לגור בדירת חדר).

  אני חושב דווקא שהאיחור נובע בתרבות איחור, שלאו דווקא קשורה במשמרות בעבודה (כי בת'כלס, מה ההבדל בין 10 ל11?), אלא מהעובדה שאנשים בארץ התרגלו לזה שדברים לא מתחילים בזמן, כי גם ככה שום דבר לא עובד כמו שצריך.

  נדב, ברור שהוא נגדנו. הרי כולם נגדנו! לא?

 • 9
  יובל says:

  תראה שיר, בעוונותי יוצא לי ללכת ללא מעט הופעות רובן ככולן בתל אביב.
  הקהל הוא תמיד אותו קהל והוא תמיד תל אביבים (חוץ מגיאחה), והוא תמיד אותם תל אביבים או תל אביבים חלופיים שנראים אותו דבר.
  בין הביקורות על חוצמזה היתה הביקורת שחוצמזה לקח את הקהל התל אביבי וסידר לו טיול שנתי, כאשר הוא בעצם היה אמור להפיץ את בשורת האלטרנטיב לפריפריה. אני אישית לא מסכים עם הביקורת הזאת (גם ככה רוב האנשים שומעים על הפסטיבלים האלה דרך האינטרנט, אם הצפונים היו רוצים לבוא הם היו באים), אבל מה שברור הוא שניתן במידת מה לתחום את הקהל של האלטרנטיב בארץ לאותם חבר'ה שרואים בלבונטין באוזן ובפטיפון.

  החינם לא חינם לא ממש משנה, 30-40 שקל להופעה זה סכום שגם רוב התפרנים (אגב, הסכום שנקבת בשכ"ד מופרך) יכולים לדמם עבור המוזיקה שהם אוהבים.

  אין ספק שגם תרבות האיחור משחקת כאן תפקיד. עם זאת, אתה צריך לזכור שעבור מישהו שמסיים לעבוד בשש להגיע להופעה בתשע זה סביר, אבל עבור מישהו שמסיים את העבודה על בין שמונה לאחת עשרה זה הרבה פחות סביר, וזה המצב עבור הרבה תל אביבים.

  חוץ מזה, אני לא נגד נדב!
  איך מישהו יכול להיות נגד נדב?
  אני לכל היותר נגד דעותיו בתחומים מסויימים.

 • 10

  […] מבלוג המוזיקה אטמי אזניים מספר שהוא חזר מהריף ראף אחרי הופעה של להקת מכולת (אני […]

 • 11
  יעל says:

  נראה שיש מספיק סיבות טובות להצביע לחנין. גם אם כרגע הן רק הבטחות בקמפיין שלך תדע מה יעלה בגורלן, תמיד נזקפת לטובתו העובדה הפשוטה שהוא לא חולדאי.
  (לא שזה יעזור לו לקבל את הצבעתי, שהרי אינני תושבת העיר)

  מה שכן, אהיה קטנונית ואומר שהלבונטין אינו מתיר לך ברירה אלא להתקהל בחוץ. לרוב מועדוני ההופעות בעיר יש זמן איחור קבוע. לבארבי למשל, אם תרצה לוותר על ההמתנה המשעממת, תוכל להגיע בדיוק בעשרה ל-23:00, ולהספיק לרכוש כרטיס ושתייה ומיד ההופעה תתחיל. הלבונטין הוא wild card. שעת ההופעה יכולה להיות שעת ההופעה, יכולה להיות שעת פתיחת הדלתות, ויכולה להיות "בעוד שעה נפתח את הקופה". זה גורם לכך שאתה מחוייב להגיע מוקדם, מתבאס לגלות שזה היה מיותר לחלוטין, ושאתה מוגבל לקומה העליונה בלבד שהיא צפופה מדי ומעושנת לגמרי כי היא אזור העישון. אז אתה מתקהל בחוץ. גם בסוף ההופעה, כי כדי להחליף מילה עם חברייך אתה חייב לצאת החוצה – בהופעות עמידה עמוסות חם ומחניק במרתף ההופעות עד סבל ממש, והמפלס העליון שוב צפוף מדי ומעושן.
  תתחילו בזמן והקהל יתפזר קודם.

 • 12
  אברום says:

  שיניתי היום כתובת במשרד הפנים בקרית הממשלה.
  זה באמת עסק פשוט ביותר.לא צריך למלא טפסים מראשת פשוט להגיע עם תעודת זהות, מסמך שמעיד על מגוריך בתל-אביב (חוזה, חשבון ארנונה) ולהמתין בתור קצר (אני המתנתי 10 דקות) ליד עמדת המודיעין מחוץ "לכל הבלאגן" של המרדים עצמם. חשוב מאד להצטרף למאבק בחולדאי ובהרס התרבות שלנו ולהצביע לדוב'לה.

 • 13
  קִישוּשָלוֹש says:

  יובל: האינטרנט זה לא רק בתל-אביב והמרכז?

 • 14
  ZVULOON DUB says:

  גם אנחנו עוזרים לדב חנין לנצח!!!
  http://www.youtube.com/watch?v=wP4hhzuDMlQ

גם לך יש מה להגיד? יופי.