יש סוסים (טרויאנים) שמדברים עברית

הערב שהיה בלבונטין ביום העצמאות נחשב, כך הבנתי, לסוג של כשלון. קיבצו במקום אחד 20 מהיוצרים הכי מעניינים בסצינה, החל בשמות "גדולים" כמו עמית ארז [myspace], רם אוריון [myspace] והכוכב העולה אסף אבידן [myspace], וכלה בהרכבי שוליים סהרוריים ומעניינים כמו "פיסוק רחב" [myspace], "zaka" [myspace], ו"נערות ריינס", אבל הקהל – לא הגיע. או לכל הפחות, לא הגיע בהמוניו. כנראה שביום העצמאות אנשים רוצים לבלות בחוץ, ולא במתחם סגור. ערב דומה שהיה מתרחש תחת כיפת השמיים היה בוודאי זוכה להצלחה אדירה.

אבל בדבר אחד הערב הזה כן הצליח: מאחר והאירוע דרש מכל אמן לבצע גרסת כיסוי לקלאסיקה ישראלית, הוא גרם לחלק מנושאי הדגל של השירה באנגלית בסצינה להתכופף, להצטנף בתנוחה עוברית, ולשוב אל רחם אימם. עמית ארז בעברית? אסף אבידן בעברית? "קרוסלה" [myspace] ו-"Strawberry Jam" [myspace] בעברית?!

מה שמעניין הוא שיש בסיס לשער שלפחות חלק מהאמנים ישלבו את גרסאות הכיסוי העבריות האלו בהופעות הרגילות שלהן. "Strawberry Jam" הרימו בכיף את הגרסה הכחולה והסוטה שלהם ל"הילדה הכי יפה בגן" בהופעה שראיתי ביום שישי, והבנתי שגם "קרוסלה" שוקלים לשמור את הקאבר ל"שוב" של שמוליק קראוס להמשך הדרך. "ממלושן" אומנם שרים בעברית בלי קשר, אבל גם הם שילבו את ההשיר שהם הכינו במיוחד ליום העצמאות בהופעת הטרום בכורה שלהם. עושה רושם שכולם מאוד נהנו לעבוד על הפרויקט הזה, כך שלא אתפלא אם אמנים נוספים מהרשימה יהפכו את גרסאות הכיסוי החד פעמיות האלו לחלק אינטגרלי מהרפרטואר שלהם.

ובכך בעצם הלבונטין אילץ את כל האנשים המוכשרים האלה להשתלב בטרנד החדש של לשוב ולשיר בעברית. אם תשאלו אותי, כשמעוז הסצינה האלטרנטיבית בעיר מקדם ערב של שירה בעברית באמצעות לא מעט יוצרים ששרים בדרך כלל באנגלית, אפשר בכיף לקרוא לזה "סוס טרויאני".

————

18.5.08 – עדכון: מספרים לי שעמית ארז בסופו של דבר הבריז מהערב בלבונטין.

————

תוספת קטנה, בנושא אחר לחלוטין: אני לא כותב על "התוצרת" [myspace], הפסטיבל האורבני שהיה אתמול בקומפורט 13, מאחר ופיספסתי את רובו. הייתה לי חזרה עם "הדוגמניות", ועד שהיא הסתיימה כבר הספקנו לפספס את שתי ההופעות שבאמת עניינו אותי – יהוא ירון ו"איש-פיש" [myspace]. שתי ההופעות שאחרי היו נחמדות, אבל אני חייב להודות שלא התעמקתי, אלא פשוט נהניתי מהאירוע, מהיצירות שפוזרו בחלל, ומהאנשים. חבל, עושה רושם שהיה אירוע מאוד מגניב. בפעם הבאה בוודאי ארחיב.

תגיות: , , , , , , , ,

...ובאותו עניין:

 • אני אוהב את תל אביב - כמה שאני אוהב את תל אביב. 16:30, מחוץ לאוזן השלישית: שני היפים אמריקאיים חמודים שקוראים לעצמם "Tell ...
 • אגרול טייק אוואי - אם יש להקה אחת שתמיד הייתה מנותקת מהמציאות - זו "אגרול" :myspace:. ואני מתכוון לזה במובן הכי חיובי ש...
 • עצמאות עלק - קרוסלה. Zaka. עמית ארז. רם אוריון. דפנה (והעוגיות) קינן. אסף (ג'ופלין) אבידן. יהוא ירון. ממלושן. בני...
 • סיכומחוצמזה - (בטח שמתם לב שהפוסט על פסטיבל "חוצמזה 2" שהתקיים שבוע שעבר התעכב קצת. חלקכם גם בוודאי קלט שב"תרבות ...
 • בין השורות 7.8.08 - וואו. 36 שעות בלי אינטרנט. מחשבים ארורים. אני מקווה להספיק להעלות את ההמלצות לשבוע הקרוב בזמן. זה עש...יש כבר 2 תגובות, יא אללה:

 • 1
  אליאב says:

  נראה לי שאתה קצת נסחף. זה הרי יום העצמאות, זו הסיבה לקו הזה של לבונטין בערב הספציפי הזה… אולי זה תסמין צדדי של המהלך שאתה מתאר (של חזרה לעברית של הסצינה האלטרנטיבית), אבל אין ספק שהסיבה הראשונה היא היום המסויים הזה. אני לא רואה את השמות שציינת עוברים לעברית בזמן הקרוב.

  ואגב, הלינקים לזאקא וקרוסלה שבורים…

 • 2
  לזרבוי says:

  ברור שזו הסיבה. אבל אם הערב הזה יגרום לאמנים שעד כה שרו באנגלית לשיר טיפה בעברית גם אחרי יום העצמאות, הרי שיש פה שינוי משמעותי.
  ובנימה מיסתורית, אעיר ששמעתי ממקור ראשון שאחת מהלהקות שמוזכרות בפוסט הזה שוקלת בכובד ראש לעבור ולשיר בעברית, בעקבות ההופעה הזו. כך שנחיה ונראה.

  ותודה על תיקוני הלינקים, תיקנתי אותם.

גם לך יש מה להגיד? יופי.