לעצום עיניים, לחשוק שיניים

בדף הפייסבוק שנפתח להופעת הטרום בכורה של ממלושן (עליה כתבתי כאן), דואו מתופפת-גיטריסט חדש של שרון קנטור ואלעד ליבמן בהתאמה, נכתב שבאירוע ישתתפו השניים המכובדים הנ"ל, פלוס "השפה העברית במלוא הדרה". תהיתי האם יש לקרוא את זה באירוניה: "ממלושן" פירושו "שפת אם", אבל ביידיש. למיטב ידיעתי יידיש היא ממש לא שפת האם של מי מהשניים (אם כי לפחות לליבמן (Liebman) בטוח יש שורשים שיעדיפו כרוב כבוש על חומוס), כך שהנחתי שיש כאן איזושהי קריצה.

אבל בסופו של דבר לא מצאתי קריצה מחד, וגם לא מצאתי את השפה העברית במלוא הדרה מאידך. מלוא הדרה כנראה לא היה מספיק מגניב כדי להיכנס ל"ריף ראף", והטקסטים, לפחות על סמך התרשמות ראשונית, היו בעברית רגילה. לא שזה רע – עם או בלי הדר, זה עבד. תשפטו בעצמכם: איך הכותרת של הפוסט הזה? פשוטה, אבל יפה, לא?

ממלושן בריף ראף. ברקע: יונתן יידוב

החיבור בין ליבמן לקנטור מפתיע. פער הגילאים בינהם (11 שנים) מיטשטש לחלוטין ברגע שהם מתחילים לנגן. ליבמן עם דיסטורשן תמידי בעוצמה נמוכה, דבר שאיפשר לו לעבור ביעילות בין סאונד טיפה מחוספס בקטעים השקטים לבין סאונד כבד יותר בקטעים האנרגטיים, תמיד מנגן בסגנונו המגניב והמרושל, ושר באנרגטיות מעט קברטית-פאנקית. סוג של טעם נרכש, אבל אני אוהב את זה.

אבל בתכל'ס (אם לשאוב עוד ביטוי מיידיש), ויסלח לי ליבמן, צריך להגיע לעיקר: שרון קנטור על תופים?!

קנטור היא לא מתופפת. הדרך המהירה ביותר לעלות על זה היא להסתכל על ההיי-האט (Hi-hat), Hi Hatאותן מצילתיים אופקיות שעומדות תמיד משמאל למתופף. מתופפים אמיתיים מפעילים את ההיי-האט עם המקלות שבידיים, אבל גם באמצעות הרגל, בלחיצה על פדאל. אך למי שלא למד לתופף באמת, זו מיומנות דיי קשה (ואני כותב את זה מנסיון). ורגל שמאל של גברת קנטור יכולה הייתה לעבור פדיקור בזמן ההופעה, וזה לא היה משנה דבר.

אבל מה שיפה ב"לא מתופפים" זה שיש להם רעיונות לא מסורתיים. וכבר אמרו לפני שנגינה זה לא טכניקה, זה רגש. או בקיצור, מתופפת או לא – קנטור הייתה גדולה. פשוט יש לה את זה. חבר לחש לי "היא מתייחסת למצילות כאילו הן היו משהו שהיא מסדרת לרגע על המדף", וזה נכון. הנגינה שלה אגבית, משוחררת, כל רגע נזכרת במשהו ואז פוטרת אותו כלאחר יד, כי זה לא כזה חשוב. מה גם שהיא הבחורה היחידה בעולם שתשתה בירה לבושה במכנסיים, אבל תעלה לתופף עם חצאית (רמז: מתופפים יושבים עם רגליים מפושקות).

הצמד עוד הספיק להפתיע עם קאבר Pאנקי-קברטי ל"ציפי פרימו" של גזוז, אותו הם יבצעו ביום העצמאות במסגרת ערב ההופעות של לבונטין (שאם אספיק אעלה עליו פוסט מאוחר יותר), שהיה… מוזר קצת. אבל ההופעה בכללותה הייתה כיפית. אין כאן אולי בשורה חדשה, אבל כשרון ואנרגיה יש כאן, ובשפע.

(מופע החימום היפה של אבישי אפרת דורש פוסט לחוד)

תגיות: , , , , ,

...ובאותו עניין:

 • מאמא מיה - מחר בערב יש הופעת טרום בכורה של "ממלושן", הרכב חדש מבית היוצר של שרון קנטור (The Girls) ואלעד ליבמן ...
 • צמד חמד - המילים "ערב נושא" מעולם לא הופרחו לחלל האוויר החף מעשן סיגריות שבפטיפון, אבל לכולם היה ברור שזה מה ש...
 • הדוגמניות מקליטות – חלק א' - בשבוע שעבר להקת "הדוגמניות" :מס: שבה אני מנגן בס נכנסה סוף סוף לאולפן. שנים של חזרות התנקזו ליומיים ...
 • מה נשתנה? - אומרים שהזמן עושה את שלו. אבל מה זה ה"שלו" הזה בדיוק? נדמה לי שהזמן לא עושה כלום, זה רק אנחנו שמסתכל...
 • יש סוסים (טרויאנים) שמדברים עברית - הערב שהיה בלבונטין ביום העצמאות נחשב, כך הבנתי, לסוג של כשלון. קיבצו במקום אחד 20 מהיוצרים הכי מעניי...יש כבר 3 תגובות, יא אללה:

 • 1
  Fi_Fi says:

  אני אוהבת את הקול של ליבמן (וגם את של קנטור, אם כבר).
  היתה הופעה כיפית. מגניבה בדיוק כמו שציפיתי שתהיה (in a good way).

  "מופע החימום היפה של אבישי אפרת דורש פוסט לחוד" אז אני מצטרפת לדרישה.
  אותי אישית ממש משמח ומרתק לראות איך הוא נפתח ומשתפר ומתפתח מהופעה להופעה. ספציפית בריף ראף נראה היה שהוא ממש מרגיש בבית (טוב, הרבה חברים וכו' היו שם) וזה כמובן פעל לטובתו.

  בלי (ועם…) קשר – ממש הייתי רוצה הופעה של אלקטרה עכשיו. או נגיד, מתישהו. בזמן הקרוב.

  נ.ב: אף פעם לא שמתי לב כמה היי-האט דומה לחייזר-רובוטי, עד הרגע. תמונה מעוררת השראה!

 • 2
  the lord of pacman says:

  גם אני הייתי בהופעה !
  רציתי להוסיף כמה דברים על פלפוליו המפולפלים מדי של כותב בלוג זה.
  ההופעה הייתה יפה ולו בעיקר בגלל צבעוניות הפרפורמרים, המוזיקה שהייתה נעימה ומשעשעת הייתה חלק שולי בינות פרצופים לבבים של הזוג. ועל כך יש לשמוח, המוזיקה היא רק חלק מהופעה טובה.

 • 3

  פקמן, האמת היא שאני לא כל כך מסוגל לדמיין דואו גיטרה-תופים שהמוזיקה שלו 'נעימה'. בדרך כלל השילוב הזה הולך למקומות יותר אקסטרימיים… יש דוגמאות ספציפיות?

גם לך יש מה להגיד? יופי.