מקסימל אימפקט

שבוע הבא, ב-8 וב-9 לחודש, עמית ארז [myspace] יחמם את מינימל קומפקט. למיילינג ליסט שלו הוא כתב: "אני לא אתחיל אפילו להסביר כמה זה מרגש עבורי". בטח יהיו אנשים שירימו גבה: מה לסינגר-סונגרייטר העדין הזה ולחמישיית הניו-ווייב הישראלית (ברובה) שכבשה את אירופה בשנות השמונים?

יש שיר אחד באלבום הבכורה של הלהקה של עמית שמסגיר את הקשר הזה. כששומעים אותו ברצף של האלבום או בהופעה זה פחות בולט, אבל אם מכירים את ההיסטוריה של השיר הזה, פתאום הכל מתחדד.

ב-2004 צץ לו באתר במה חדשה דפיוצר חדש של אמן בשם The Trickstar Waterfall. הוא כלל שני שירים: קטע עדין ואווירתי בשם "Hazey Days", ושיר ניו-ווייב אפלולי ולחוץ בשם "Come Get Your Love". מאוחר יותר הם יצאו גם כסינגל תחת מחלקת ה"בייסמנט" של פאקט רקורדס ז"ל. ההשפעות המינימליות והקומפקטיות ניכרו בכל שניה, ובייחוד בגיטרות ובשירה. זה היה נסיון חביב, אבל הוא לא עזר: חרף המיתוג מחדש, הגולשים העירניים בבמה חדשה זיהו את הקול וההגשה הייחודיים של עמית ארז, גם כשהוא ניסה בכל כוחו ובקול גרונו לחקות את סמי בירנבך ורמי פורטיס. בהקלטה השתתפו דודי ברקת על בס ורן יורגנסון על תופים וקלידים – שניהם מנגנים עם עמית עד היום.

אבל בזמנו, לאחר הגיחה הקטנה הזו למחוזות רוק האייטיז, עמית חזר לעצמו, או למה שנתפס כעצמו באותם ימים: אווירה נוגה, גיטרה אקוסטית, הגשה אינטימית, קולות מלטפים. השיר "Come Get Your Love" עובד מחדש, ובוצע בהופעות בגרסה אקוסטית, שלי באופן אישי תמיד העלתה דמעות לזווית העין. וזה מעניין כי גם הגירסה המקורית וגם הגירסה שיצאה בסופו של דבר באלבום משאירות אותי אדיש.

כשהלהקה של עמית התגבשה ב-2005, השיר חזר לצורתו המקורית, אם כי בעיבוד שיותר משתלב עם הסאונד של ההרכב. מעין הכלאה בין האייטיז של גרסת הטריקסטר ובין הרוק המשוכלל והעדכני של הלהקה של עמית. אבל מי שזוכר את הגרסה המקורית יכול מיד לזהות את הקריצות לימים בהם מלכה שפיגל עשתה את זה בגדול ולא רק עשתה את עצמה מנגנת. לעומת זאת, "Hazey Days", למיטב ידיעתי, נגנז מאז, אם כי עמית משתמש בשם הזה לדברים אחרים.

ובאדיבותו של עמית, אני כולל פה שני בונוסים הקשורים ל-"Come Get Your Love":

1. הגרסה האבודה של The Trickstar Waterfall
[audio:http://earplugs.haoneg.com/audio/Come_Get_Your_Love_Trickstar.mp3]

2. הגרסה האקוסטית של עמית לבד, מתוך התוכנית "Alt-Shift" ב-102FM
[audio:Come_Get_Your_Love_102.mp3]

זוהי גירסה שמרגשת אותי מסיבות נוספות: זכיתי להיות נוכח בסשן ההקלטות שלה, בו ניגנתי עם עמית כגיטריסט אורח בשני שירים אחרים. את השיר הזה עמית ביצע לבד, אבל דווקא הדקות בהן הוא הקליט אותו זכורות לי יותר מכל מה שהקלטנו ביחד. הביצוע המושלם שהוא נתן על הטייק הראשון, והקולות המהממים שהוא הוסיף כלאחר יד, כמעט בנונשלנטיות, הדהימו אותי אז ומדהימים אותי כיום כשאני מאזין לזה.

תגיות: , , , , , , , ,

...ובאותו עניין:

 • בין השורות 28.2.09 - עוד מאמר של יובל הרינג על האבולוציה של האינדי, הפרוייקט החדש והמסקרן של אנשי מונוקרייב, הפטיפון נסגר...
 • הדוגמניות מקליטות – חלק א' - בשבוע שעבר להקת "הדוגמניות" :מס: שבה אני מנגן בס נכנסה סוף סוף לאולפן. שנים של חזרות התנקזו ליומיים ...
 • המלצות 11.7.08 - היום, בשישי, יש עוד "איזבו" :מס:, למי שפיספס את שתי ההופעות של היומיים האחרונים בגלל חברים שלו שהחל...
 • האנטיפלייליסט - כולם אוהבים להתלונן על כמה שגלגל"צ מנוון, אטום, דורסני ומזיק. שלטון הפלייליסט הנהוג שם מגדיר בצורה נ...
 • כולם בחוצמזה, חוצמאנובה - עכשיו כשפסטיבל "חוצמזה" הסתיים, וגם הפסטיבל שסביב הפסטיבל מתחיל לדעוך, אפשר כבר להגיד בקול רם את מה ...יש כבר 5 תגובות, יא אללה:

 • 1
  בולולו says:

  אין שום קשר בין השירים המרדימים (או "הרגישים" כפי שקוראים לזה) לבין המוזיקה של מינימל.

  לא להמציא תיאוריות בבקשה.

  לדעתי הקהל יחכה רק שהחימום (קירור) יעבור לפני המנה העיקרית.

 • 2
  לזרבוי says:

  אופס, אופס, אופס!
  מסתבר שהעליתי בטעות גרסה אחרת של ה-Trickstar Waterfall, לפני תוספות התופים והקלידים, ולפני המיקס שהופיע בסינגל.
  אז כל מי שכבר האזין, שיאזין שוב (כן, כולל בולולו).

  אגב, בתור מי שנכח באיחוד הקודם של "מינימל קומפקט", אני חייב להעיר שבאופן אישי, הייתי מעדיף לצפות באיגואנות מתייחמות מאשר לראות אותם שוב מופיעים. אם כבר יש סיבה כלשהי ללכת, זה ההופעה של עמית.

 • 3
  רומי says:

  הפוסט הזה קצת מאדיר ומעצים, שלא בצדק.
  אני לא מבינה למה הרכב ענק כמו גיישה-נו לא מחמם את מינימל.
  נו, שוין. יש זמן ללכת לשירותים עד שמינימל עולים.

  ואין לי מושג מאיפה לזרבוי הזה הביא את האיגואנות והסלידה מהקאמבקים שלהם. ב2003 הזלתי דמעה (על אמת!) כשמלכה שרה.
  לזרבוי- אתה כנראה לא אמיתי.

 • 4

  […] תאמרו, "מה קשור ארז השקט לכסחנים האלה?". והתשובה? אצל נדב בבלוג אטמי אזניים. ההופעות היום, מחר, יום ו' וביום ראשון הבא. כולן […]

 • 5
  דקסטר בוכניק says:

  (סליחה שאני מעיר נמרים מרבצם)
  למה אף אחד לא הזכיר את הקאבר של עמית ל My Will?
  יכול להיות שהוא יצא רק אחרי האיחוד (כרונולוגית)?
  לא נראה לי.
  וההשמצה הזאת של האיחוד לגמרי לא ברורה.
  זה אחד האיחודים המוצדקים והמוצלחים יותר שנעשו כאן מעולם.
  הדבר היחיד שאפשר להצטער עליו בהקשר הזה, הוא שהם לא יצרו חומר חדש.

גם לך יש מה להגיד? יופי.