סצינה קטנה ואנשים בה מעט

(פורסם במקור בתרבות מעריב, 24.4.09)

"Earsay", לייבל המוזיקה העצמאי של האוזן השלישית, חגג עשור לקיומו בפסטיבל בן 3 ימים עם מיטב אמני השוליים. "היום חוגגים 10 שנים לאירסיי ו-100 שנה לתל אביב. ואני שואל את עצמי – איך הסתדרנו 90 שנה?", שואל שלום גד את הקהל. מי שמכיר אותו מ"פונץ'" ומאלבומי הסולו שלו יודע שהוא מתכוון לכל מילה, אבל אפשר לפרש אותו גם בציניות.

לפעמים נדמה שהעולם של מוזיקת השוליים התל אביבית, או "הסצינה" כפי שמכנים אותו כאן, מורכב מאותו קומץ אנשים: עמית ארז מופיע עם חולצה של Midnight Peacocks, שהופיעו יום לפניו עם להקת האחות GeishaNo, שהגיטריסט שלהם בנה אפקטים לגיטריסט של Mr. Heavy & Ms. Low, שכמעט כל חבריה נמצאים גם ב-Dysfunctional Heroes למעט הסולן צביקה, שבמהלך ההופעה שלו מבקש מיהוא ירון, שהופיע בערב בשני הרכבים שונים, שיזכיר לו להחזיר את הדיסק שהוא נתן לו לפני שנה. כולם מכירים את כולם, וכן, גילוי נאות, גם אותי. סצינה קטנה ואנשים בה מעט, ואנשים בקהל אפילו פחות. אבל גם הבמה של האוזןבר, המועדון הפרטי של האוזן השלישית, היא קטנה למדי, אך היא זכתה לארח בחייה הקצרים לא מעט הופעות גדולות.

הופעה אחת כזו היא ההופעה הנדירה של אליוט, הלא היא פוליאנה פרנק, הלא היא שרון בן עזר. היא "זקנת השבט" כהגדרתה: היא הוציאה אלבום באוזן השלישית הרבה לפני שמישהו קרא לזה אירסיי. ו-20 שנה אחרי אותה קלטת (קלטת!) מיתולוגית, עם גיטרה, סמפלר, פלייבק, נוכחות כובשת וטקסטים לא מתפשרים, היא מזכירה לכולם למה צריך לייבלים כאלה, שידחפו את החלוצים שלפני המחנה. רגע השיא מגיע ביצירה של 10 דקות, על פי שיר של מאיר ויזלטיר על חוסר התוחלת שבכיבוש. באירסיי יש לזה במה, שבהמשך השבוע תופקד בידי אמן שוליים טרי מהצד השני של המפה, אריאל "תמהוני לא מגרש תמהוני" זילבר.

כבר נכתב לא מעט, גם מעל גבי מוסף זה, שסצינת השוליים בארץ אינה שולית. האם חגיגות העשור של אירסיי המחישו את זה? קשה לומר. לא שחסרו שם הופעות נהדרות – מספיק לומר "תזכרו את השם יהוא ירון", אבל אני כאמור משוחד – אלא שריבוי ההופעות המינימליסטיות יחד עם הדלילות היחסית של הקהל מנעו מהאירוע להפוך לחגיגה אמיתית. מצד שני, כשבערב אחד צריך לבחור בין החגיגות של אירסיי, לבין חגיגות אלבום הזהב חסר התקדים של אסף אבידן, לבין השקת הדיסק החדש של הלייבל העצמאי "אנובה", לבין הופעה בבית הלייבל "פית/קית", מבינים שאירסיי לא רק תמכו בחלוצים: הם היו חלוצים בפני עצמם.

פסטיבל עשור ל-Earsay, בין ה-16-17-18.4.09 באוזןבר


תגיות: , , , , , , , , , , , , ,

...ובאותו עניין:

 • 1 מ-5 - כבר כתבתי בפירוט כמה כיף היה באינדינגב. והנה מגיעות עוד ידיעות משמחות באותו נושא. מלייבל האינדי "פית...
 • תפקוד זה ללוזרים - זו עומדת להיות ביקורת מאוד משעממת - באמת שאין לי מילה רעה אחת לומר על הופעת הבכורה+השקה של "Dysfunct...
 • ימין ושמאל, רק רוק אנד רול - מרחבים. אדמה. שמיים. 3 עצים. מאות אוהלים. הרבה יותר מידי שוטרים. 2 במות. לפחות 2500 צעירים. יותר מ-4...
 • המלצות לשבוע הקרוב 7.6.08 - השבוע יש הכל מהכל: קצת סטודנטים בתחילת הדרך, קצת אינדי, קצת חו"ל, קצת כוכבי עבר ואפילו קצת מיינסטרים...
 • המלצות 4.7.08 - אחרי שניסינו לתפוס יותר מידי הופעות בערב אחד ובתכל'ס לא הצלחנו להנות באמת מכלום, מגיע לנו שבוע חופש,...יש כבר 4 תגובות, יא אללה:

 • 1
  יובל נ. says:

  מברוכ על האכסניה החדשה!

  לא יכולתי שלא לתהות: האם יש קשר בין העדר הבאנר על הגהות חינם, לבין הביטוי "חוסר התוכלת" בפוסט? (בקיצור, יש לך שגיאת כתיב קטנה.)

 • 2
  דנסקי says:

  בקריאה ראשונה פספסתי את העובדה שזה הופיע במעריב..

  סחתיין, אתה מביא את השוליים למיינסטרים.

 • 3

  תגובות:

  קודם כל למה לא עשו איחוד חד פעמי טראנסאטלאנטי ללהקת זינגלה היא היא החלוצה באירסיי – ולי יש את האלבום המקורי בויניל עטיפה כפולה לא מוכר ותקפצו לי (יש לי גם את הסידי עם התוספות…), שנית אליוט יש לי וידיאו אבל היא ביקשה שלא לפרסם עדיין, אז לא, וחוץ מזה יש קצת צבעים וצלילים, כנסו כנסו לפליקר שלי וגם ליוטיוב שלי

  כאן:
  http://www.youtube.com/watch?v=BAH3bIP7u_Y

  וכאן:
  http://www.youtube.com/watch?v=qE05Xpa6MG8

  האחרון זה בדיחה אישית שלי…

  וכמה תצלומים:

  http://www.flickr.com/photos/tlvcops/3454478565/

  וליד יש עוד

 • 4
  אחד says:

  מה שיפה בסיפור עם אירסיי, זה שדיברו על כך שהם קיימים עשר שנים וכו' וכו', וראיינו את הבוסים הגדולים, לא את אלו שעושים את הדברים בפועל שם (אורלי נקלר, משה מזרחי).
  די מגעיל, אם כי אוזן טיפוסי.

גם לך יש מה להגיד? יופי.