מועדון הסלבס הבודדים של יואב קוטנר

(פורסם במקור בתרבות מעריב, 22.5.09)

פסטיבל הביטלס בחולון נשמע כמו רעיון הזוי. כמה הזוי? לוסי ברקיע עם יהלומים זה יונתן הקטן לעומתו. החיבור בין המהפכנות של הביטלס לבין האווירה המתנסי"ת בפסטיבל אומר הכל על מקומם של הסיקסטיז בשנות האלפיים הממוסחרות, אבל בערבי מחווה כאלה מוטב להישען לאחור ולתת לערב לעבור.

היום לפני 40 שנה יצא האלבום Abbey Road, ואירוע הנעילה של הפסטיבל הוקדש לביצוע שלו במלואו, עם כמה תוספות מהתקופה. חברי ה-Magical Mystery Tour, שמתמחים בגרסאות כיסוי לביטלס, גויסו למשימה. זו להקה רצינית: חבריה שפכו לא מעט כסף על גיטרת אפיפון קזינו כמו של לנון ובס הופנר כמו של מקרטני (ביטולוגים פדנטיים יעירו שברוב Abbey Road מקרטני מנגן על בס ריקנבקר). אבל למי אכפת מכסף – כסף הרי לא קונה אהבה, ושום גיטרה לא מסתירה את האמת: Magical Mystery Tour הם להקת קאברים עם נשמה מגומי.

חלק מהקהל אומנם נסחף אחריהם, ואלמלא המיתון אולי הוא גם היה משקשק בתכשיטים שלו, פשוט כי השירים של הביטלס עובדים תמיד. אבל הביצועים שלהם קרים כחורף ארוך ובודד, הגיטרות שלהם מייבבות בחוסר עדנה כשהם מקלקלים סולואים באילתורים חסרי מעוף, הם לא מקפידים על ניואנסים (למעט הבסיסט עופר קורן), ובכל פעם שהם מחליפים כלים תזמורתיים בקלידים הערב הופך ממחווה לפארודיה. קשה להאמין שהם מחקים את הלהקה שאמורה להיות יותר גדולה מישו. הם אפילו לא יותר גדולים מליאור שליין.

מזל שהם מקבלים קצת עזרה מחבריהם – חמי רודנר, ירמי קפלן, יהלי סובול, גורי אלפי, עידן אלתרמן ומאור כהן. זהו מועדון הסלבס הבודדים של יואב קוטנר, המנהל המוזיקלי של הערב. כל הסלבס הבודדים, מאיפה הם באים, לאן הם שייכים ומה גורם להם ולהשתתף בחלטורה הזאת במקום לעשות משהו מכובד יותר, כמו למשל לצפות באירוויזיון בתחתונים? ועדיין, אני מוכרח להודות שזה משתפר בכל פעם שמישהו מהם עולה לבמה. כשירמי קפלן נכנס ב-I've Got A Feeling, או כשחמי רודנר צורח את Oh! Darling, ניכר שהם עושים את זה מאהבה אמיתית. אבל בניגוד לטענת הביטלס, אהבה זה לא הכל. ההופעה מגיעה לשיא גרוטסקי כשעידן אלתרמן לא מוצא את דף המילים שלו אך קופץ למים ושר את Octopus's Garden עם מילים מאולתרות. "לחן רינגו סטאר, המילים שלי", הוא אומר, ויש לו מזל שהוא כזה חינני. אבל למי אכפת אם הביצועים טובים ואם הלהקה מדייקת. בחלטורה כמו בחלטורה, בסופו של דבר, הסלבס שאתה שוכר שווים לכרטיסים שאתה מוכר.

40 שנה ל-Abbey Road בפסטיבל הביטלס בחולון, המרכז למוזיקה ואמנות ע"ש שטיינברג, 16.5.09תגיות: , , , , , , , , , , ,

...ובאותו עניין:

 • We can work it out - 130 קמ"ש, 38 דקות נסיעה. כל כמה דקות יש טלפון בהול: "איפה אתם???". ככה זה כשצריך להגיע מהופעה באירוע...
 • יותר בטון מפרפרים - (פורסם במקור בתרבות מעריב, 12.12.08) "ההנהלה אינה אחראית לתופעות לוואי שייתכן ויהיו במהלך המופע. ההו...
 • עץ אלון - (פורסם במקור בתרבות מעריב, 5.6.09) ב-1969, כשאריק איינשטיין חיפש סאונד חדש, הוא שלף ממועדון שוליים מ...
 • ארבעת המופלאים, כפול 2 - איזה כיף, הדוגמניות הוזמנו להשתתף בפסטיבל הביטלס בחולון שקוטנר מארגן בסופ"ש הזה! ביום שישי, 16.5.08 ...
 • רוקנרול הולך טוב עם אלכוהול - דווקא עכשיו, בתחילתו של עשור חדש, מתחשק לי לחזור שני עשורים אחורה לתחילת שנות התשעים. אני משער שבימי...יש כבר 13 תגובות, יא אללה:

 • 1
  קִישוּשָלוֹש says:

  וואוו, איזו ביקורת קטלנית! 🙂
  אחת הטובות שכתבת, תענוג לקרוא.

 • 2
  לזרבוי says:

  אתגר לקוראי הבלוג:
  האם תצליחו לאתר את כל הרפרנסים לביטלס בביקורת?
  אני לא יכול להבטיח פרסים (למרות שאולי יצוץ משהו), אבל זה יהיה משחק נחמד. אז יאללה.

 • 3
  בחור מזוקן says:

  פסקה 2: "כסף הרי לא קונה אהבה", "להקת קאברים עם נשמה מגומי".

  פסקה 3: "ואלמלא המיתון אולי הוא גם היה משקשק בתכשיטים שלו" (אמנם לא משיר אבל זה מההופעה המפורסמת ההיא), "הגיטרות שלהם מייבבות בחוסר עדנה"

  פסקה 4: "מזל שהם מקבלים קצת עזרה מחבריהם", "מועדון הסלבס הבודדים של יואב קוטנר" כמובן, "כל הסלבס הבודדים, מאיפה הם באים, לאן הם שייכים" (לקח לי חצי דקה להבין שזה מאלינור ריגבי), "זה משתפר בכל פעם שמישהו מהם עולה לבמה" (getting better?), "…הם עושים את זה מאהבה אמיתית" (למרות שזה שיר של לנון, לא?), וכמובן משפט המחץ "בסופו של דבר, הסלבס שאתה שוכר שווים לכרטיסים שאתה מוכר".

  היו עוד כמה שממש צלצלו לי אבל לא הייתי בטוח אז לא שמתי כדי לא לצאת מפגר.
  נו? אני מקבל כרטיס לרינגו?

 • 4
  קִישוּשָלוֹש says:

  נסיון שני – אולי הפעם לא אסגור את הטאב בטעות:

  "מועדון הסלבס הבודדים של יואב קוטנר" – Sgt. Pepper

  "לוסי ברקיע עם יהלומים" – Lucy In The Sky With Diamonds

  "להישען לאחור ולתת לערב לעבור – Sgt. Pepper

  "כסף הרי לא קונה אהבה" – Money Can'y Buy Me Love

  "נשמה מגומי" – Rubber Soul

  "משקשק בתכשיטים שלו" – ציטוט של לנון מההופעה מול משפחת המלוכה

  "קרים כחורף ארוך ובודד" – Here Comes The Sun

  "גיטרות שלהם מייבבות בחוסר עדנה" – While My Guitar Gently Weeps

  "הלהקה שאמורה להיות יותר גדולה מישו" – ציטוט מפורסם (וידוע לשמצה) של לנון. (אגב – הוא צדק, הם היו ארבעה)

  "קצת עזרה מחבריהם" – With A Little Help From My Friends

  "כל הסלבס הבודדים, מאיפה הם באים, לאן הם שייכים" – Eleanor Rigby

  "אהבה זה לא הכל" – All You Need Is Love

  "אם הלהקה מדייקת" – Only A Northern Song

  "בסופו של דבר, הסלבס שאתה שוכר שווים לכרטיסים שאתה מוכר" – The End

  מה פספסתי? 🙂

 • 5
  קִישוּשָלוֹש says:

  אוף, פספסתי 🙁

 • 6
  לזרבוי says:

  טוב, זה היה משחק קצר מהצפוי.
  אפילו את הרפרנס ל-Northern Song קלטתם, יפה.

  א-ב-ל יש רפרנס אחד שעוד לא הוזכר… 🙂

 • 7
  איש הפלסטיק says:

  im the walrus!

  i have to admit its getting better!

 • 8
  דרדס פסימי says:

  עידן אלתרמן חינני?
  מה חינני בילד כאפות הזה?
  אולי מספיק כבר עם הביקורות המתחנפות?

 • 9

  sit back and let the evening go

 • 10
  backbeat says:

  הנעלם הוא "היום לפני 40 שנה"?
  רפרנס לשורה הפותחת את סרג'נט פפר. (אבי רואד יצא רק בספטמבר 69).

 • 11
  לזרבוי says:

  גבירותיי ורבותיי, נציגת פורום הביטלס המשובח בארץ פתרה את החידה. סחתיין.

 • 12

  אני אומר את זה על המג'יקל מיסטרי טור כבר שנים! אבל אף אחד לא מקשיב… טוב שאתה מוציא את האמת לאור!

  אם אתה רוצה לראות הרכב קאברים אמיתי לביטלס, לך להופעה של Beatles 4 Sale של גילי לייבוביץ' ושאר האנשים מהאחים והחיות. עכשיו זאת להקה שחיה ונושמת ביטלס!

 • 13
  trilliane says:

  נהניתי לקרוא את הביקורת (באיחור אלגנטי) לא רק בזכות הכתיבה השנונה השזורה ברפרנסים לביטלס, אלא בעיקר כי זה תמיד נעים לקרוא מישהו אחר שחושב כמוך, במיוחד אם אתה מרגיש קצת לבד בדעתך.

  אני לא אוהבת את ההופעות של ה-Magical Mystery Tour. בהתחלה חשבתי שאולי נפלתי על הופעה לא משהו, או סתם באתי בלי מצברוח, אבל זה לא היה חד פעמי; בשנים האחרונות נכחתי בכמה וכמה מהופעותיהם – בחיפה, בתל אביב, לבד, עם אורחים, על הגג (של המתנ"ס בחולון, בפסטיבל הביטלס האחרון, 2010), בתשלום ובחינם. כל הקומבינציות, בקיצור. התאכזבתי מחדש בכל הופעה, ובכל זאת החלטתי לנסות שוב, אולי הפעם יסחפו אותי. זה לא קרה.

  בדיוק כפי שכתבת, הם מנגנים טכני, בלי נשמה. בנוסף אני יכולה לומר הם משעממים, נטולי חינניות, מקוריות או יחודיות. אין בהם שום "רוח ביטלס". כבר כתבתי על כך בעבר בפורום הביטלס של אג'נדה – אני מעדיפה את דני רובס, זמר אחד (ולא עילוי ווקלי) עם גיטרה, על פני להקה שלמה שנשמעת קרוב יותר למקור (לכאורה). רובס לא נשמע כמו הביטלס ולא מנסה להישמע כמותם, אבל כמה נשמה הוא מביא איתו לבמה! האהבה לשירים האלה קורנת ממנו בכל פעם מחדש. לפעמים נמאסים עליי חלק מהשירים (ובעיקר הסיפורים ששמעתי המממון פעמים) ועדיין, אי אפשר לקחת ממנו את החום שהוא משדר לקהל.

  לצערי דווקא ה-Magical Mystery Tour הפכו להיות "להקת הקאוורים" הישראלית לביטלס בה"א הידיעה. הם חורשים את כל הארץ בהופעות, ועם הצלחה קשה להתווכח, כנראה… בגללם נמנעתי לנסות להקות אחרות, אבל אחרי שקראתי את ההמלצה של שיר, אולי באמת אנסה את Beatles 4 Sale, בתקווה שלא אתאכזב.

גם לך יש מה להגיד? יופי.