ברמ"ח איבריו, בתרי"ג מצוותיו

(פורסם במקור בתרבות מעריב, 7.8.09)

כשהמדינה היהודית והמדינה הדמוקרטית יחליטו סוף סוף לחפש יועץ נישואים טוב, כל שיהיה עליהן לעשות זה לצעוד בשביל קליפות הגרעינים המוביל אל קובי אוז. "מזמורי נבוכים" קוראים למופע החדש שלו. "אנחנו נותנים אור של קדושה למבוכה", מבאר אוז – כי לא רק למוארים שיודעים את הדרך יש מה לומר על אמונה. אצלו, גם ההולכים בחושך ובערפל ראויים למזמורים ופיוטים משלהם. "הערפל הזה מקסים ויש בו צלילים", הוא מתפייט.

תשכחו מכל מה שחשבתם על קובי אוז. הוא עדיין שטותניק, אבל יש בו גם מידה של רצינות וסמכותיות שהולמות את גילו (עוד מעט 40) ואת מעמדו (מדליק משואה ביום העצמאות האחרון). הוא משדר רוגע של מי שהגיע אל הנחלה, ולמרות שזו הופעה שלו, הוא נותן חלק גדול מהבמה לנגנים הנהדרים שאיתו – ג'וני קורן על קלידים ואקורדיאון, נעם שלמה על גיטרה אקוסטית ואדם מדר על כל כלי שאי פעם הומצא, מכינור ועד חצוצרה, ממנדולינה ועד חלילית. ביחד הם מגישים את גרסתו של אוז למוזיקה יהודית מודרנית.

סלסולים והתייחסות אל המקורות אינם חדשים אצל אוז, אבל בטיפקס הם תמיד הגיעו במעטפת קלילה ופופית. כאן, הרצינות (היחסית) של ההופעה מעוררת חשדנות לרגע. בשיר החדש " אֱלֹהַי" אוז משלב הקלטה של פיוט תוניסאי שמושר ע"י סבא שלו, רבי ניסים מסיקה המנוח, ופונה אליו בתיווכו של חבר משותף, אלוהים שמו. אם לרגע זה נשמע כמו עוד גימיק מחושב מבית מדרשו של אוז, הרי שבהמשך החשדנות כבר נעלמת. החיבור שהוא מציע לאורך ההופעה ליהדות מסוג חדש, "יהדות מופרטת עם ירושלים שבלב" כדבריו, מגיע מהנשמה. כשבהדרן הוא אומר "בא לי לשיר את השיר לסבא שלי שוב" ומבצע את " אֱלֹהַי" בשנית, זה כבר ברור שזה בא מהלב, ולא מרשימת השירים שלמרגלותיו.

אבל אצל אוז, יהודי פוסטמודרני ברמ"ח איבריו ובתרי"ג מצוותיו, בקדושה יש גם חול, ולהפך. בסולם יעקב שלו מלאכים עולים ויורדים ושואלים האחד את השני "תגיד, ראית את המשחק אתמול?". צירופי קודש וחול כמו "מלאכים עם כעכים" או "אשת חיל סקסית" חיים אצלו יחד בכפיפה אחת, הוא מפלרטט עם המקורות אבל לא שוכח להזכיר ש"לא עשיתי לי רב ואין לי סידור, כשאני במצוקה אני לוקח כדור". ובסוף ההופעה, כשהוא חוזר ללהיטי העבר של טיפקס, מגלים שבין ימי הרבי ג'ו כפרה לימי רבי ניסים מסיקה עובר קו ברור, שמגשר על פער שאולי אינו כה גדול.

קובי אוז בקפה ביאליק, 30.7.09

תגיות: , , , ,

...ובאותו עניין:

  • בין השורות 13.11.08 - הצצה ראשונה לקליפ החדש של "אטליז" \ ההרכב שהוליד את "אטליז" מתאחד \ הפלייליסט של גלגל"צ נחשף \ שירות...יש כבר 2 תגובות, יא אללה:

גם לך יש מה להגיד? יופי.