סוד הפופ

secretprojectבדרך כלל אני משתדל לכתוב על הופעות מיד אחרי שאני רואה אותן. לפעמים זה לא הכי מדוייק, ומרחק של כמה ימים מההופעה משנה את דעתי עליה, אבל חשוב לי לנסות ולתפוס את הרגע עד כמה שאפשר. במקרה של הפרוייקט הסודי, המרחק מההופעה דווקא עזר לי. אם במהלך ההופעה חשבתי שאני אוהב את זה, הרי שבמהלך הימים שחלפו, הבנתי משהו: אני מ-מ-ש אוהב את זה.

הפרוייקט הסודי מאגד כמות כשרונות בלתי נתפסת. זה מתחיל בשאול עשת, קלידן העל שתסרוקתו המגניבה והוירטואוזיות שלו כבר הותירו את חותמם באינספור פרוייקטים, מפרווה חמה, דרך הלהקה של יעל דקלבאום וכלה בהרכב הנוכחי של דני סנדרסון. זה מסתיים באונילי, שמזוהה יותר עם אלקטרו-פופ קופצני וציני, אבל פה חושפת צד רגיש, עדין ומפתיע באישיותה המוזיקלית. ובין שניהם צועד הרכב חלומות שלרגל השקת האלבום כלל, בנוסף ליחידת הקצב של איזבו, שתי זמרות ליווי, שלישיית נשפנים ורביעיית כלי קשת, כולם נגנים מהשורה הראשונה. עם הרכב כל כך גדול קשה לשמור את הפרוייקט הזה בסוד, ולא פלא שתיאטרון תמונע היה מלא.

אבל לא סתם קוראים לזה פרוייקט. הדבר הראשון שקולטים בהופעה הוא החשיבה על הפרטים הקטנים. לערב יש קונספט ויזואלי שמתכתב עם תחושת הסודיות וההסוואה של עטיפת האלבום, מהעטיפות היפות שראיתי השנה. האורות על הבמה נדלקים, הלהקה כבר עומדת ומתחילה לנגן. הקהל מחכה שאונילי ושאול יעלו לבמה, אבל לפתע מבחין שהם בעצם שם – הם פשוט מתמזגים עם הרקע. שאול, לבוש בלבן, מגיח "מתוך" הבד הלבן שמאחוריו, ואונילי לא רק לבושה כמו טקסטורת הנמר שמאחוריה, אלא אף מאופרת בהתאם. ואותה הקפדה נמצאת גם בכל ניואנס במוזיקה.

לפרקים הם מזכירים את Air אך מבלי לעורר את האינסטינקט לחפש את המלצרית ולהזמין ממנה הפוך קטן. הם מתכתבים עם הלחנים המושלמים והנאיביים של הסיקסטיז אבל מבלי להרגיש כמו להקת רטרו. זה נשמע כאילו ELO הזמינו את דיוויד בואי הצעיר לג'אם עם פול מקרטני, אבל תחת הפקתו של נייג'ל גודריץ'. אין שם רגע חלש. שירים כמו Climb ו-It's Alright Now (שבוצע עם דני סנדרסון) גורמים לך לרקוד. Singing to You מרגש בשילוב שלו בין עדינות לעוצמה. השיא מגיע בשיר האחרון, Mellow Child, שיר כובש וממיס שלא שומעים פה כל יום. אם יש צדק בעולם, השיר הזה יככב תוך שבועות ספורים באיזו פרסומת שתכה גלים בארץ ובעולם.

השילוב בין מלודיות מדוייקות, עיבודים קטיפתיים ועשירים ונגנים שלא מהעולם הזה מסביר למה התעכבתי כל כך עם כתיבת הביקורת: פשוט לקח לי זמן לתרגם את החוויה המושלמת הזו למילים.

הפרוייקט הסודי בתמונע, 16.7.10

תגיות: , ,

...ובאותו עניין:

 • כרטיסים חינם לפרוייקט הסודי - שבוע של כרטיסים חינם ממשיך! מה קורה כשאחד הקלידנים העסוקים בארץ פוגש את אחת הזמרות המופרעות בארץ? הי...
 • כרטיסים חינם לפרוייקט הסודי - אין פה שום קונספירציה. באמת. אף אחד לא מנסה להסתיר ממכם את ההופעה הכי טובה בעיר, אממ, זאת אומרת, איז...
 • שליש נחמה - (פורסם במקור בתרבות מעריב, 13.3.09) יש הופעות שהן כמו טיול מהיר ברחבי העולם ובנבכי הזמן, רק במחיר יו...
 • בין השורות 18.2.09 - הסלונה נסגר (באופן זמני?), אני מתנצל בפני עינב ג'קסון כהן ונעם נבו שמראות לי מאיפה משתין הדג, מגזין ...
 • לא שיר ישראלי - (הערב ננעלת התערוכה ARTBEAT, המשותפת למוזיקאים, צלמים ועיתונאי מוזיקה, בליווי הופעות חינם של [קולולו...יש כבר 5 תגובות, יא אללה:

 • 1
  עלי צור says:

  איפה אפשר לקנות את הדבר היפהפה הזה?

 • 2
  לזרבוי says:

  בדיוק שאלתי אתמול. למיטב הבנתי הדיסקים כבר הגיעו לדיסק סנטר שבדיזנגוף סנטר, ולאט לאט יגיעו גם לשאר החנויות בארץ.

 • 3
  דריה says:

  אחד הדברים הטובים שקרו כאן. הלוואי ועתידם לא יהיה לככב בפרסומת של אפל או להיות מושווים לנצח לאייר המעושים.

 • 4
  דריה says:

  רק רוצה להדגיש שזה בכוונה מעושים ולא מאוסים, בתגובתי. כן.

 • 5
  לזרבוי says:

  דריה, מצחיק שציינת את זה, כי תוך כדי כתיבה התבאסתי מכך שכיכוב בפרסומת זה המדד שלי להצלחה של שיר. אבל בואי נהיה ריאליים, אם יש למוזיקאים דרך לעשות כסף כיום, זה לא ממכירת דיסקים, אלא ממכירת זכויות.

גם לך יש מה להגיד? יופי.