דייוויד ברוזה בפטיפון?!

(באמת שלא צריך כותרת שנונה לפוסט הזה)

מועדון הפטיפון, שנשדד לפני כחודש, אירגן לאחרונה סדרה של ערבי התרמה לכיסוי הנזקים. בזמנו, השוד נראה לי כמו אסון. כיום, יש לי פרספקטיבה מעט שונה על הסיפור. תזכורת לעצמי: לשדוד את הפטיפון, ובהקדם. אם זה זה יבטיח עוד ערב התרמה הזוי כמו זה שנכחתי בו אתמול, זה לגמרי יהיה שווה את זה.

אני לא זוכר מתי נהניתי ככה בהופעה. זה כנראה ערב ההופעות הכיפי ביותר שנכחתי בו מאז פסטיבל "חוצמזה". טוב, זה לא נשמע מרשים, בהתחשב בכך שהפסטיבל הסתיים לפני יומיים, אבל הכוונה ברורה, לא? בפרסומים ראשוניים נאמר שתהיה בערב "הופעת הפתעה". בשלב מסויים החלו להגיע שמועות תמוהות על ערב משותף של "אכזבות'", הלא היא להקת הבית של הפטיפון, יחד עם… דייוויד ברוזה. דייוויד ברוזה בפטיפון?! זה הגיוני בערך כמו "אכזבות'" במצדה. אז הייתי חייב לראות בעצמי: האם ברוזה באמת מגיע, או שכל הקטע הוא מתיחה אחת גדולה?

באנו לכאן, מתחת לשמיים המעושנים של איזור המסגר, וחיכינו לדיוויד. את הערב פתח אדם קומן במופע סולו. הוא התחיל עם כינור ומצילה שמונחת על הרצפה, עליה הוא הכה באמצעות מקל תופים מודבק לכף הרגל. בזמן שהקהל עיכל את המיצג ההזוי הזה, הוא עבר לגיטרה. מכירים את הקטע הזה שבאמצע מסיבה תמיד יש את הבחור ששתה קצת יותר מידי, שפתאום תופס גיטרה ומתחיל לשפוך את כל האמת המלוכלכת על האקסית שלו, רגע לפני שהוא מקיא? קומן הוא הבחור הזה. בלהקה הקודמת שלו, "המיותרים", הוא היה רועש ומופרע. כשהוא לבד עם גיטרה אקוסטית קשה לו להרעיש באמת, אבל הוא עדיין מופרע. עם ההתרוצצות המטורפת שלו בכל רחבי הפטיפון והשפם הפרוע שלו הוא נראה כמו גרסה צעירה של עמי שלו מ"מונוטוניקס", וכשהוא צורח שירי אהבה חולניים, קשה להישאר אדיש. באחד מהם הוא פירט עד כמה הוא מתגעגע לאיבריה השונים של מישהי, מהשדיים שלה ועד לטחול שלה, וההתייחסות הזו היא לא מיקרית – קומן שר מהקרביים, מהקישקעס.

שני מנהלי הפטיפון, זיידן ודורון, עלו יחד עם חבריהם ללהקת "אכזבות'" [myspace] לבמה. זו כנראה הופעת הPאנק המוזרה ביותר שהייתה בפטיפון: על מנת להשתלב עם הסאונד של כוכב הערב, שעדיין לא הגיע, הם ניגנו ללא אפקטים ודיסטורשנים, עם צליל נקי ונעים, ביצעו את השירים לאט מהרגיל, ולאחר התלבטות קצרה הם עברו לשבת על הבמה בנינוחות, מה שנתן לכל הסיפור אווירה של קומזיץ. איפה המייספייס שלהם ואיפה מה שהם עשו אתמול. זיידן וחבריו יהרגו אותי, אבל חרף אווירת הדחקות שאיפיינה את הביצועים האלה, לדעתי זה נשמע ממש טוב. דווקא הסאונד הנקי הוציא את הדקויות המגניבות של השירים שלהם וחשף שהPאנקיסטים האלה קצת יותר מתוחכמים ממה שהם היו מוכנים להודות.

אחרי השיר הרביעי נפל לי האסימון: דייוויד ברוזה לא יגיע. אנשי הפטיפון הרימו בדיחה אנדי קאופמנית גאונית, ומתחו את הקהל (או את 35 האנשים שבקהל, רובם קבועי פטיפון) עם ההומור ההזוי שלהם. ובעוד אני מנסח לי בראש את הביקורת שתלך עם הקאופמניות עד הסוף ותתייחס לערב כאילו דייוויד באמת הגיע, קורה משהו מוזר: דייוויד באמת מגיע.

ברוזה ואכזבות\'?!הנוכחות של אייקון כזה בפטיפון מביאה את האבסורד לשיאו. דורון מוזג לברוזה וויסקי בכוס תה של הסתדרות, ולאחר כמה לגימות ברוזה מתיישב על הבמה מול הקהל המצומצם ביותר שהיה לו מאז שהרים גיטרה בפעם הראשונה, ומתחיל לנגן. והוא מדהים. לא כל יום זוכים לקבל הופעה אינטימית ממוזיקאי בסדר גודל של ברוזה. הוא מזכיר בבת אחת איך פעם כל נגן היה נגן וכל זמר היה זמר, בניגוד למצב היום, בו כל זמר מקלחות ונגן מדורות חושב שהוא רוקסטאר.

בשלב מסויים קשה שלא לתהות: מה עובר לאחרונה על אמני המיינסטרים הישראלים? קודם פורטיס תומך בחוצמזה, ועכשיו ברוזה תומך בפטיפון? הוא אפילו מגלה סימני אנרכיזם כשהוא שר שיר של נתן אלתרמן שבן גוריון בכבודו ובעצמו הורה לגנוז, שיר פציפיסטי ומדכא שמסתיים במילים "אל תתנו להם רובים".

לאחר הופעה מסחררת חברי "אכזבות'" מצטרפים אליו לביצוע מכוסח של "חיפה". אני מקווה שהתמונה כאן מעבירה כמה הזוי זה היה לראות את דייוויד ברוזה, האיש והגיטרה הקלאסית, נותן בראש. ואם לא, פה יש עוד אחת. ובאשר לפטיפון – אני לא בטוח שקומץ האנשים שהגיע אתמול, חלק גדול ממנו חברים, יעזור לו להשתקם מנזקי השוד. אז חשוב לבוא להופעות ההתרמה שעוד נשארו (היום, בחמישי ובשישי). מה שבטוח הוא שמנהלי המקום לא עושים מאמצי על לעשות כסף: אני לא יודע אם הם מתעקשים להאמין בטבע האדם, או שהם סתם סטלנים – אבל לאורך כל ההופעה, הקופה נשארה מחוץ למועדון ללא השגחה.

תגיות: , , , , , , ,

...ובאותו עניין:

 • לא מאכזבים - בהמלצות של השבוע עשיתי טעות. עומר היה הראשון לתקן אותי: "איך יכול להיות שהמלצת השבוע היא הפיקוקס, כש...
 • זכרונות מהפטיפון - מועדון הפטיפון סוגר את שעריו ביום שבת הקרוב. הנה רשימת ההופעות של אירוע הסגירה שיתקיים בשבת (21.3.09...
 • בין השורות 13.3.09 - קליפ בכורה ל"לא דובים", הופעות הסגירה של הפטיפון, אסף אבידן ו"אטליז" זוכים ומועמדים לפרסים, קסטרו מת...
 • מיקרופון הזהב 2008 – הופעת השנה - "אז מה, לא בחרת עדיין את אלבומי השנה?", הטיח בי המייל של גיאחה מ"העונג" שאלה נוקבת. כשעניתי לו שלמרב...
 • תקליט שרוט - משהו מהבטן, בלי עריכה ובלי יותר מידי מחשבה: מי ששדד את הפטיפון בשבת הוא בן-בן-בן-בן זונה. ומי שלא יב...יש כבר 6 תגובות, יא אללה:

 • 1
  קִישוּשָלוֹש says:

  אדיר. הלוואי שהייי שם.

 • 2
  תום מכולת says:

  זה הערב הכי ביזארי שהייתי בו אי פעם

 • 3
  מרמיט says:

  וואו, איזה שיר חזק.

  תודה לך, לברוזה ולאלתרמן.

  ואכן נשמע ערב מדליק.

  (ושלום, דרך אגב. עוקב אחריך בשקט מאז שצצת בגרייפס, למרות שנהייתי עכבר כפר מושלם, וימי המועדונים הם זיכרון רחוק.)

 • 4
  רמון says:

  אכן היה ערב בלתי נשכח, היה אדיר…

 • 5

  גדול! אני כל כך מצטער שלא פאקינג הייתי שם. וברוזה הוא וירטואוז ווואחד מוזיקאי. ראיתי אותו שר באחד הטקסים ליום הזיכרון באוניברסיטת תל אביב והוא העיף אותי מהרגליים.

 • 6

  […] ברוזה מג'מג'ם בערב פאנק בפטיפון בליווי אכזבות'?! מסתבר שכן. בקרוב בלבונטין: איתן רדושינסקי ושלמה ארצי בדואט משותף […]